Banská Štiavnica – Sitno

Sitno

Je piatok. Maja sa pomaly chystá domov. My vyrážame na Počúvadlo. Však už aj nejaký trek by sa hodil. Zaparkujem o 10 ďalej m od toho plateného parkoviska a vystajlujem deti:
– karrimor boty za pár šušnov z modrého koňa
– turistické gate z akcie z decatlonu (inak aký je rozdiel medzi turistickými a hocijakými inými?
– hand made tielka 
– ruksaky za 2.79 eure z decatlonu (však nech si už aj oni nosia dáke hadry). Inak nechcem vedieť za koľko ich šije čínska šička 🙁
Na Sitne som bola naposledy 8 rokov dozadu.Aj som zabudla že je to dákych 330 prevýšenie. A tak treba pripraviť strašnú motiváciu na deti.
Prvý úsek je strmo do kopca, deti ešte vládzu, hľadajú značky (v pohode –  sú na každom treťom strome.
Potom prídu na rad mraveniská, žaby, šišky, lieskovce, palice na podopieranie. Začínajú štrajkovať. Sľubujem bufet s lízatkami a nanukmi. Motivácia vydrží asi 20 minút. No ale nasleduje studnička a taká menej strmá cesta. Potom akcia miestnych na lúke (zhrabávajú seno), takže chvíľu opäť kráčajú a vkuse sa neľutujú. Niekto stratil dudinku, je zavesená na strome. Výborne máme o čom rozprávať ďalších 5 minút. To už vchádzame do lesa, všetci nás už predbehli. Nevadí budú schody. A bolo ich dákych 250. Niektoré chýbali, aspoň mali deti adrenalín. Tesne pred výstupom na Sitno – vyhliadka. Hore sme dali kapustnicu v bufete Andreja Kmeťa. Ešte tie nanuky im k šťastiu chýbali. Tie padli v tej vyhliadkovej chatičke s expozíciou vypchatých zverov. Cestou dole už mali celkom dosť, jeden aj druhý chytá hysaky, že ktorý prvý ukáže palicou na turistickú značku, ale dáko to ustojíme.
Irenka má bufet tentoraz otvorený (takto v máji pred rokom nikoho nikde). Dávame tekvicovú (no podľa mňa viac zemiaková než tekvicová. Už to vyzerá, že by mohli aj opadnúť, je čas ich naložiť do auta. A kam včul? 
Dumám, či ostať v tom provizórnom kempe na Počúvadle (toi-toi búdky, neviem či vôbec dáka voda a ceny ako na Mare) alebo ísť domov.To znamená, že starý nebude nadšený, lebo chcel konečne dokončiť podlahu v spálni. A hlavne bez dvoch  asistentov.  
V tom volá Jana z Lysej, že nás čaká. Tak poďho zo Štiavnice na Lysú pod Makytou.

YOU MAY ALSO LIKE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.