Chceli sme drevenicu na Orave

[vc_row padding_top=“0px“ padding_bottom=“0px“][vc_column fade_animation_offset=“45px“ width=“1/1″][text_output]Vrátili sme sa z Austrálie. Prišla jar. A s ňou aj volanie záhrady.

Teda najprv sme strašne chceli starú drevenicu. Najlepšie niekde na Orave alebo Liptove.
Cash sme nemali žiadny, však možno nám banka dá na nejakú rekonštrukciu. Sliedili sme inzeráty a našli sme vyše 100 ročnú drevenicu v Zázrivej. Iba nejakých 7.000 Eur.

Prišli sme na obhliadku. Prístup cez veľmi nepríjemného suseda. Drevenica o jednej izbe 4 x 6 metrov, bez okien, bez elektriny, bez vody. Strechu by trebalo vymeniť. Pozemok asi 20 x 30 m, ktorý okupoval sused. A k tomu predstava ako tu každý víkend mukluješ, najazdíš mrte kilometrov a každú chvíľu beháš do Kubína po šróbky (prinajlepšom iba do Kubína). A stále je tu ten nepríjemný sused, ktorý sa tvári, že prístupová cesta je iba jeho. Hold doteraz ten pozemok mohol využívať a rád by aby to tak aj zostalo. Tak každému potenciálnemu kupcovi to tu znepríjemňuje najviac ako sa dá. Veľmi rýchlo sme si zhodnotili, že tadiaľto cesta nevedie.[/text_output][text_output]A tak sme začali po víkendoch radšej chodiť na Žabák (rozumej záhradkárska kolónia medzi Jurajovým Dvorom a Račou). Mišova mama tam mala záhradu.
Najprv sme to poňali ako víkendovky s priateľmi (Kamil, Ičo, občas Anča a Maja). Kde tu, sme čo to posadili, ostrihali kríčok, ale väčšinou sa to všetko točilo okolo jedla a večerného vysedávania pri ohníčku (niekedy už vatre). Začali sme s terénnymi úpravami. Kusy betónu zakamuflovať na skalku.  Aj nejaké záhony na pestovanie by sa hodili. Lešenie, ktoré podopieralo tri staré korene hrozna (mimochodom 50 l šťavy z nich každý rok bolo) sme vymenili za nóbl pergolu. Štyria chlapi sa pri pive zapotili, kým to vycentrovali.

[/text_output][text_output]Záhrada sa pre nás stávala víkendovým relaxom a zhodnotili sme, že chceme viac. Chatka bola malá a pochodovali v nej mravce. V stane sa nám každý víkend spať nechcelo.
Trebalo by nejaké lepšie obydlie. Začali sme snoriť po nejakej malej chatke typu (Drevodom Rajec so showroomom pri Figare, ukrajinské chatky z polguláčov v showroome pri Nitre, nejaké väčšie ala Hornbach prevedenia). A potom sme natrafili na katalógový projekt záhradných chatiek od BPP Banská Bystrica. Vybrali sme taký jednoduchší model a trocha sme ho vylepšili. A začala sa muklovačka.
Medzitým zrovna kopali v uličke elektrinu a tak sme rýchlo dotiahli elektrinu až k starej chatke. A nasledovala  rozoberačka. Chalaňov to strašne bavilo. Live derby show. Také to: ,,daj mu, rozbi ju“ a pod.
Neskôr sme zlanárili minibáger, ktorý naokolo bágroval jamy na káble, aby nám vybágroval základy. Začali sme nakupovať stavebný materiál. V našom prípade tvárnice. Mišo to dosť prestrelil, základy ako na 3 poschodový dom (no keby náhodou). To všetko trebalo samozrejme doviesť na fúriku cez uličku. Prístup ku chatke auto nebol. Parkovanie bolo 40 m z jednej strany, alebo 50 m z druhej. Aj pytle so štrkom a pieskom. A miešačku od svokra, ťažkú jak hovado. Potom nataviť ipu. Všetko náradie, čo sme nemali, sme požičiavali z požičovne. Stavebným autom bola stará Škoda Felícia kombi na plyn a prívesný vozík.[/text_output][/vc_column][/vc_row][vc_row padding_top=“0px“ padding_bottom=“0px“][vc_column fade_animation_offset=“45px“ width=“1/1″][vc_masonry_media_grid grid_id=“vc_gid:1519326378828-a17a44ae-8e92-6″ include=“2574,2576,2575,2577,2578,2584,2590,2579,2580,2581,2582,2583,2585,2586,2587″][/vc_column][/vc_row][vc_row padding_top=“0px“ padding_bottom=“0px“][vc_column fade_animation_offset=“45px“ width=“1/1″][share title=“Share this Post“ facebook=“true“ id=““ class=““ style=““][/vc_column][/vc_row]

YOU MAY ALSO LIKE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.