taman negara national park

Malajzia - Taman Negara NP

Skoro ráno ešte vybehneme rýchlo na strechu nášho hostela a pofotíme okolie. No čo dodať:  Kuala Lumpur je svetové centrum businessu a pod., ale okrem tých zopár business budov je väčšina domov schátralá, všade špina a bordel. Utekáme do cestovky, ktorá je chvalabohu za tretím rohom. Fajn, majú voľné miesta v buse. Čo je super, oni proste neriešia, či sa zájazd naplní alebo nie, bus chodí každý deň a aj s počtom ľudí iba 20. A preto to stojí 15 Eur. Zase je v tom všetko a nemusíš riešiť a čakať a vymýšľať spojenie a pod. Zaplatíme a ideme sa ešte najesť. Teda chceli sme raňajky, Mc Donald sme zavrhli a ideme oproti cestovke k pouličnej reštike s názvom: ,,Restoran West lake.“ Na menu je ryža a nudle na 30 spôsobov. Tak si dáme ryžu a nudle a posharujeme. Tetuška pozbiera špinavé taniere a umýva ich v akomsi prenosnom dreze na kolieskach vedľa nás. Voda odteká nejakou hadicou do kanála. Nakoniec vezme svoje dieťa a umyje ho v tej špinavej vode z riadov. Vedľa pri stole sedí početnejšia čínska rodinka, tiež idú s nami na výlet. Navyše ešte berieme od predavača nejakú šišku z lístkového cesta (teda dúfam, že je to lístkové), plnenú niečim strašne sladkým. Fakt neviem, čo to bolo. Inak týpek predával aj niečo, čo veľmi nápadne pripomínalo náš opečený chleba vo vajci, ale to si už nedovolíš riskovať

Nastupujeme teda do busu, spolu je nás asi 20. Čínska rodinka, asi 7 týpkov z ďalekého východu, nejaké 3 páriky, nejakí dôchodcovia. A tak máme nakoniec aj prehliadku mesta z autobusu. Na konci mesta míňame aj ich posvetné hindu miesto Batu Caves, za ním je straaašná skládka odpadu a bordelu. Cesta trvá asi 3 hodiny, ideme 40-tkou, bus je lenivý, serpentína ako Donovaly alebo Čertovica. Zastavujeme v Jerantute v miestnom kafé. Obedňajšia pauza a kšeft pre miestne kafé. Privíta nás číňan odfarbený na červeno, organizátor všetkých týchto aktivít. Musíme si zakúpiť povolenie na vstup do parku a fotenie, čo je asi 5 korún, ale navyše by sme si mali booknúť cez neho aj ubytovanie. Z tej ponuky, čo nám dal sa mi zdá všetko drahé, pýtam sa ho, prečo cez vás? Lebo my máme najlacnejšie ubytovanie a žiadne iné tam na mieste nezoženiete. Vravím Ok, budeme teda spať vonku. S úsmevom jeho ponuku odmietnem a myslím si, no toť, figa borová. Autobus pokračuje do Tembelingu, kde na nás čaká Jetty. No jetty, pri predstave jetty vás napadne nejaký motorový čln, motorový raft alebo tak. Jedná sa však o drevenú bárku s motorom. Haluz. Plavba do Kuala Tahan, centra Taman Negara NP trvá 3 hodiny. Po hodine vás totálne začnú žrať mrle, zožeriete všetky vychytávky typu pražená fazuľa a pod. Šťať nemáte kde, takže pijete len minimum. Monotónna cesta, všade zelenô, kde tu nejaká bárka a osada. Nakoniec prichádzame do Kuala Tahan.  Hneď ako vystúpiš z bárky, privíta ťa mladá baba so šatkou, povie ti, čo sa tu dá robiť, pozbiera vouchre od tých, čo si bookli ubytovanie, dá ti nejaké rady a bye bye. Celú dedinu tvorí asi 8 člnkov plávajúcich  na brehu rieky, každý z nich je vlastne reštaurácia. Na súši je zopár domov, ubytovnie pre turistov,  jeden hotel, informačka, dvojo potravín a škola pre decká. A dokonca majú aj internet. A to bol najrýchlejší a najlacnejší, čo sme mali v celej Ázii. V strede dediny je jedna asfaltka, inak také udupané nespevnené cesty. Kráčame teda hore k domkom, po ceste nám niekto núka nejaké ubytko, odmietame, hľadáme niečo iné. Stretneme týpka, ten ide s igelitkou na návštevu za kamošom, spýta sa, či nechceme ubytko, dohodneme cenu na 10 eur (hrdzavý číňan nám ponúkal bez hajzla a sprchy za 20), ukáže nám ubytko a všetci sme spokojní. Vôbec nebol násilný a nesnažil sa nám to za každú cenu predať. Má asi 10 takých domčekov a nejakú kvázi ubytovňu s izbami, každá so sprchou a hajzlom. No, nebudem to komentovať, izby sú nad zemou asi meter, drevená podlaha je položená tak, že vidíte všetko, čo je dole, takže všetka háveď je vítaná. Máme ventilátor. K zadnej strane domčeka je primurovaný hajzel, zo steny trčí sprcha, ako všade. Kachličky sú položené takým spôsobom, že na 100% by som ich dala lepšie ja sama bez akejkoľvek prechádzajúcej praxe.

YOU MAY ALSO LIKE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.